Загальна площа виноградників: 600 000 гектарів

Загальна кількість виробленого вина в рік: 46,6 мільйонів гектолітрів (2019)

Сорти чорного винограду

Aglianico (Альяніко) – італійський сорт чорного винограду, який вирощується в регіонах південної Італії (переважно Кампанія і Базіліката). Молоде вино має фіолетовий колір, що з часом змінюється на рубіновий, а згодом і гранатовий з помаранчевими відблисками. Черешня, сливовий джем, солодкі прянощі та тютюн – характерний букет вин з Альяніко. Структура, високий рівень кислотності і танінів надають вину чудовий потенціал для витримки.

Barbera (Барбера) – автохтонний сорт червоного винограду регіону П’ємонт (Італія). Вина з Барбера бувають як тихими та і ігристими. Маю високу кислотність та м’які таніни, вони елегантні та фруктові.

Brachetto (Бракетто) – ароматний чорний сорт винограду, вирощується в регіоні П’ємонт (Італія). Вина виготовленні з Бракетто не мають слабку структуру та низький вміст танінів. Малина, суниця та пелюстки троянди – найчастіше використовувані терміни для опису цих вин.

Cabernet Franc (Каберне Фран) – міжнародний сорт чорного винограду походженням з Жиронди (Франція). Каберне Фран надає своїм винам елегантність та структуру. Характерним ароматом є перець та фрукти.

Cabernet Sauvignon (Каберне Совіньйон) – міжнародний сорт чорного винограду походженням з Бордо (Франція). Недавні генетичні тести підтверджують, що Каберне Совіньйон походить в результаті схрещування Каберне Франка з білим сортом винограду Совіньйон. Вина Каберне Совіньйон інтенсивного червоно-рубінового кольору, фруктові та з хорошою структурою.

Cannonau (Каннонау) – сорт чорного винограду поширений на острові Сардинія. Як відомо, Каннонау – той самий сорт винограду, який вирощується у Франції під назвою Ґренаш і в Іспанії з назвою Ґарнаха. Протягом довгих років вважалося, що лоза була завезена на Сардинію з Іспанії, але справжнє місце походження досі невідоме. З цього винограду отримуються вина з високим вмістом алкоголю, низькою кислотністю та інтенсивним ароматом (дуже стиглі червоні плоди, слива).

Cesanese (Чезанезе) – чорний сорт винограду, автохтонний для регіону Лаціо (Італія). Вина Чезанезе мають прозорий червоно-рубіновий колір, нагадують ніжний аромат лісу та дрібних червоних плодів, особливо чорниця. На піднебінні відчутна м’якість вина та чудова структура.

Chiavennasca (Кіавеннаска) – типовий червоний сорт винограду для Вальтелліна (Ломбардія, Італія). Цей сорт надає винам інтенсивний аромат спецій та лісових ягід.

Croatina/Banarda (Кроатина або Банарда) – чорний, автохтонний сорт винограду, особливо поширений на території Олтрепо Павезе (Ломбардія, Італія). Вина отримані з цього винограду мають високий рівень танінів.

Dolcetto (Дольчетто) – італійський сорт чорного винограду. Цей сорт характеризується низькою кислотністю, а отримані з нього вина мають чудовий аромат квітів і фруктів (цикламен, черешня, слива), в роті відчутний делікатний танін, свіжість і середня структура.

Gaglioppo (Ґальйоппо) – автохтонний сорт чорного винограду регіону Калабрія (Італія). Вина Ґальйоппо мають гарний рубіновий колір з тонким гранатовим відтінком, а їх аромат – це поєднання стиглих червоних плодів, фіалки та локриці. На піднебінні відчувається чудова структура і м’який танін.

Greco Nero (Ґреко Неро) – автохтонний сорт чорного винограду Калабрії (Італія). З Ґреко Неро отримують прозорі, червоно-рубінового кольору вина, які використовують для купажування з іншими сортами.

Lacrima di Morro d’Alba (Лакріма ді Морро д’Алба) – автохтонний сорт чорного винограду провінції Марке (Італія). Лакріма ді Морро є дуже вимогливою та чутливою до шкідників лозою, що ускладнює її культивацію. Вина характеризуються насиченим червоним кольором з фіолетовим відтінком, яскраво вираженим квітковим букетом та ароматом дрібних червоних ягід.

Lagrein (Лагрейн) – автохтонний сорт чорного винограду для Альто Адідже (Італія). З цього сорту виготовляються сухі червоні вина насиченого кольору, хорошою структурою та гарним таніном.

Magliocco (Мальйокко) – італійський сорт чорного винограду, культивація якого зосереджена та території регіону Калабрія. Мальйокко часто використовується для купажування з іншими сортами. Завдяки високій кислотності і сильному таніну, Мальйокко є чудовим для створення тонких вин, придатних до середньої витримки.

Merlot (Мерло) – технічний сорт чорного винограду походженням з Жиронди (Франція). Відноситься до міжнародних сортів. Отримані вина мають насичений колір, м’які та структуровані з фруктовим ароматом.

Monica Nera (Моніка Нера) – технічний сорт чорного винограду, культивується виключно на острові Сардинія. З Моніка Нера отримують прості вина, часто виноград залишають висихати для виготовлення родзинкових вин.

Montepulciano (Монтепульчано) – італійський сорт чорного винограду, який широко поширений в центральній Італії, особливо в регіонах Абруццо, Марке та Молізе. Вина з Монтепульчано цінюють в цілому світі за їх м’який смак, насичений колір та ніжність танінів.

Negroamaro (Негроамаро) – італійський технічний сорт чорного винограду регіону Апулія. З Негроамаро можуть вироблятися 100% сортова вина, але частіше використовується для купажування з такими сортами як, Мальвазія Неро, Санджовезе та Монтепульчано. Вина Негроамаро характкризуються нотками вишні, сливи, шоколаду та кави.

Nerello Mascalese (Нерелло Маскалезе) – італійський сорт чорного винограду, який росте переважно на схилах вулкану Етна. Букет вин з Нерелло Маскалезе дуже різноманітний – дрібні чорні плоди, ґрунт, черешня в спирту, локриця, бальзамічні, мінеральні нотки та легкі спеції.

Nero d’Avola (Неро д’Авола) – aвтохтонний сорт чорного винограду Сицилії. Винам з Неро д’Авола притаманна висока кислотність, завдяки якій ці вина придатні до довгої витримки. В залежності від витримки, аромати варіюють від квіткових ноток (фіалки) до фруктових (чорна вишня) та прянощів для більш витриманих версій.

Picotendro/Nebbiolo (Пікотендро або Неббіоло) – чорний, автохтонний сорт винограду регіону П’ємонт (Італія). З цього сорту виготовляють високоякісні вина Barolo та Barbaresco. Вина з Неббіоло відрізняються яскравими ароматами черешні, сливи і фіалок, а з часом набувають більш складні аромати, серед яких шкіра, трюфель, спеції та троянда.

Petit Rouge (Пети Руж) – чорний, автохтонний сорт винограду Валле д’Аоста (Італія). Цей сорт вважається одним щ найкращих сортів зони. Вина Petit Rouge мають інтенсивний аромат фіалки, чорниці та малини.

Pinot Noir (Піно Нуар) – французький сорт чорного винограду, відноситься до міжнародний сортів та вважається одним з найблагородніших сортів світу. Червоні вина отримані з Піно Нуар мають низький вміст танінів та хорошу кислотність. На ніс добре відчутні аромати червоних фруктів та квітів.

Primitivo/Zinfandel (Примітиво або Зинфандель) – чорний сорт винограду, який культивується в південних регіонах Італії (переважно Апулія). З Примітиво отримують насичені за кольором вина з відмінною структурою, ароматом малини, ожини, черешні та легких спецій.

Refosco (Рефоско) – автохтонний сорт чорного винограду регіону Фріулі-Венеція-Джулія (Італія). Вина з Рефоско мають високий вміст танінів та високу кислотність, вимагають старіння в деревині для отримання чудових червоних вин.

Rossese (Россезе) – чорний сорт винограду поширений в регіоні Лігурія (Італія), походження якого невідоме. Отримані вина є гарного червоно-рубінового кольору, мають чудову структуру, аромат квітів та прянощів.

Sagrantino (Сагрантіно) – сорт чорного винограду який культивується в регіоні Умбрія (Італія) ще з середньовіччя. Сагрантіно – один з найбільш дубильних сортів у світу та дає вина дуже темно-фіолетового кольору. На ніс відчутні аромати червоних плодів, кориці та ґрунту.

Sangiovese (Санджовезе) – італійський сорт чорного винограду найбільш поширений в регіоні Тоскана, а також вирощується починаючи з регіону Романья і аж до самої Кампанії. Винам з Санджовезе характерний фруктовий аромат та високий вміст танінів.

Schiava/Vernasch (Вернаш) – сімейство сортів чорного винограду, вирощуються особливо на території Альто Адідже (Італія). Характерною рисою вин є фруктовий аромат з ноткою мигдалю в глибині.

Schioppettino (Скіоппеттино) – давній автохтонний сорт чорного винограду регіону Фріулі-Венеція-Джулія (Італія). Цей сорт ще називають Ribolla Nera (Ріболла Нера). Молоді вина з цього сорту є свіжими, з хорошою структурою, легкими танінами та ароматом лісових фруктів.

Syrah (Сіра) – міжнародний сорт чорного винограду, експортований з Франції. Вина червоно-рубінового кольору з фіолетовим відтінком, інтенсивним ароматом, нотками дрібних ягід та спецій, особливо чорного перцю. Структуроване та свіже.

Teroldego (Теролдего) – італійський сорт чорного винограду, вирощується лише в Трентіно (Італія). Вина мають темне забарвлення, аромат спілої черешні та лісових ягід, що поєднуються з солодкими прянощами, гарна структура та хороша кислотність.

Сорти білого винограду

Arneis (Арне) – білий сорт винограду походженням з Роеро (П’ємонт, Італія), де й найбільш розповсюджений. Його вина відрізняються квітковими ноткам та ніжним ароматом які контрастують з відносно повним тілом та фруктами як груша і абрикос.

Catarratto Bianco (Катарратто Біанко) – сицилійський білий сорт винограду, поширений в провінції Трапані. Цей сорт винограду характеризується високою кислотністю, що впливає на свіжість вин, сухе та солене з ароматом білих квітів.

Chardonnay (Шардоне) – міжнародний сорт білого винограду, який вирощується у всіх виноробних районах світу. Походить Шардоне з Франції. Вина з Chardonnay характеризуються делікатним ароматом екзотичних фруктів (особливо ананас), елегантним смаком та гармонійністю.

Falanghina (Фалангіна) – білий сорт винограду регіону Кампанія (Італія). Отримані вина характеризуються легкими квітковими нотками, фруктовими та мінеральними ароматами, свіжі на смак та з хорошою кислотністю.

Fiano (Фіано) – італійський технічний сорт білого винограду, поширений в регіоні Кампанія, а також вирощується на острові Сицилія. Зазвичай з Fiano виробляють сухі вина, але можливе виробництво десертних вин з в’яленого винограду. Сухі вина мають гарну структуру, виражену кислотність та мінеральну складову, а ось на ніс відчутні нотки квітів, горіхів та білих фруктів.

Friulano (Фріулано) – автохтонний білий сорт винограду регіону Фріулі-Венеція-Джулія (Італія). Вважається, що цей сорт був завезений до Венето та Фріулі-Венеції-Джулії з Угорщина, але аналогів цього винограду в цій країні нема. Отримані вина мають мигдальну нотку, вони м’які, з чудовою структурою та хорошим балансом між свіжістю, ароматом і алкогольним компонентом.

Grecanico (Ґреканіко) – білий сорт винограду острова Сицилія, грецького походження. Ґреканіко поширений в провінції Трапані. Його вина мають чудове золотисте забарвлення, свіжість з ароматом білих фруктів та ароматних трав.

Greco Bianco (Ґреко Біанко) – білий сорт винограду регіону Калабрія (Італія), грецького походження. Вино вироблене з цього типу винограду є інтенсивне з фруктовими та мінеральними ароматами.

Grechetto (Ґрекетто) – білий сорт винограду, ймовірно грецького походження як і всі інші виноградні лози, що містять «greco» в корені назви. Особливо поширений в регіоні Умбрія (Італія). Вина характеризуються хорошою структурою, якісним ароматом, інтенсивністю, елегантністю з характерними фруктовими нотками.

Grillo (Ґрілло) – сицилійський білий сорт винограду, поширений на території Марсала (провінція Трапані). Цей сорт є основою виробництва кріпленого вина Марсала. Характеристикою вин з Грілло є цитрусовий аромат.

Gewürztraminer (Ґевюрцтрамінер) – міжнародний винний сорт винограду, що походить з містечка Термено (Трентіно-Альто Адідже, Італія). Вина з Gewürztraminer характеризуються потужним ароматним букетом (троянда, пряний перець, гвоздика, зірковий аніс, ананас та маракуя).

Inzolia (Інзолія) – італійський технічний сорт винограду, розповсюджений на території острову Сицилія та регіону Тоскана. На Сицилії цей тип винограду відомий як інгредієнт виробництва кріпленого вина Марсала, але останнім часом з нього виготовляють чудові сухі та свіжі вина з фруктовими, цитрусовими та трав’янистими нотками.

Malvasia (Мальвазія) – сімейство сортів винограду, поширених в середземноморському регіоні. Походить з Стародавньої Греції. Крім білих, в сімейство входить також ранній, червоний варіант. Вина отримані з цього сорту є ароматними та з інтенсивним солодким смаком.

Moscato (Мускат) – білий, ароматний сорт винограду, розповсюджений майже на всій території Італії. Використовується для виробництва сухих, десертних та солодких ігристих вин. Вина, отримані з Moscato мають чудовий аромат та свіжість.

Müller-Thurgau (Мюллер-Тургау) – білий сорт винограду походженням з Гайзенгайм (Німеччина). Виноград Müller-Thurgau широко поширений в Європі, особливо Німеччині, Швейцарії та Італії, а також висаджується в країнах, що розвиваються, таких як Нова Зеландія. Вина Müller-Thurgau як правило молоді та готові до пиття, характеризуються вишуканістю, гарною структурою та свіжістю.

Nuragus (Нурагус) – технічний сорт білого винограду, культивується на острові Сардинія (Італія). Винам характерний солом’яно-жовтий колір із зеленуватими відблисками. Ніс має квіткові та фруктові нотки, особливо зелене яблуко та тонкі нюанси цитрусових. На піднебінні досить алкогольний, з хорошим балансом свіжості і аромату.

Petit Arvine (Пті Арвін) – італійський сорт винограду швейцарського походження, поширений на території Валле д’Аоста. Його ще називають «лозою льодовиків» так як особливістю Petite Arvine є схильність до вирощування на висотах та здатність без проблем пристосуватися до холодного клімату. Виноградники вирощують на висоті між 600 і 900 метрами над рівнем моря, а їх вина характеризуються мінеральністю, солоністю та вираженою схильністю до старіння.

Pinot Gris (Піно Грі) – технічний сорт винограду походженням з Бургундії (Франція), поширений на всіх континентах. Незважаючи на те, що шкірка винограду має червоне забарвлення, цей виноград відносять до білих сортів. Вина отримані з Pinot Gris характеризуються фруктовим смаком та хорошою структурою.

Trebbiano Toscano (Треббіано Тоскано) – італійський білий сорт винограду, розповсюджений майже на всій території Італії. Вина з Trebbiano Toscano як правило сухі та з високою кислотністю, досить анонімні.

Verdicchio (Вердикіо) – італійський білий сорт винограду, автохтонний для регіону Марке. Вина отримані з Verdicchio мають аромат мигдалю та фруктів, виражену кислотність та гарну структуру.

Vermentino (Верментино) – напів ароматний сорт білого винограду, поширений в Лігурії, Тоскані та на острові Сардинія (Італія). Походження цього сорту невідоме, але вважається, що Vermentino був завезений з Іспанії. Вина характеризуються делікатним ароматом та сухі на смак.